• Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Maroc Contemporain

Витамин К – ползи, приложение и какви противопоказания има

agosto 17, 2021 by Romeo Leave a Comment

Витамин К е мастноразтворим витамин, синтезиран от растения и бактерии, но не от хора или животни, и може да се намери в тялото в черния дроб, мозъка, сърцето, панкреаса и костната система.

Витамин К се предлага в няколко форми:

  • витамин К1 (филохинон, фитонадион), който се съдържа главно в зеленчуците, тъй като се синтезира от тях;
  • Витамин K2 (Menachinone), който се синтезира от бактерии в чревния тракт на хората и много животни и следователно се намира във ферментирали храни и продукти от животински произход
  • витамин К3 (менадион), синтетична форма на витамин К, която може да се превърне във витамин К2 в чревния тракт

Произходът на витамин К.

Витамин К установява своята официална номенклатура в името на витамините Kn (K1, K2), когато структурата наподобява молекула, наречена филохинон, и на витамини MKn (MK6, MK10 и др.), когато структурата наподобява молекула, наречена менахинон.

Въпреки това, преди да съществува тази класификация, се говори за «витамин K1-n», когато молекулата е филохинон и «витамин K2-n», когато е менахинон, «n» е число, което допринася за тяхното диференциране. Използването на двете номенклатури е причината хранителните добавки да етикетират имена като «Витамин К2 – Менахинон 7».

Витамин К1 или филохиноните са от растителен произход, докато менахиноните се синтезират от бактерии. Различните форми на витамин К имат различни потенции в тялото, като менокиноните са по-силни от филохиноните.

Въпреки че чревните бактерии са в състояние да синтезират витамин К, тази дейност не е достатъчна, затова се препоръчва да си набавяте витамин К от храната и хранителните добавки.

Източници на витамин К

Витамин К има мастноразтворими свойства и помага за поддържане на системата за съсирване на кръвта, предотвратявайки кървенето. Витамин К също има важна роля за здравето при правилното функциониране на костната система и укрепването на метаболизма. Следователно витамин К насърчава образуването на кости в човешкото тяло.

Витамин К се намира главно в тъмнозелени зеленчуци като броколи, къдраво зеле, зеле, спанак и зелени плодове и има два естествени варианта:

  • Витамин К1, който се намира в тъмнозелени листни зеленчуци, растителни масла (соево масло), домати, пълнозърнести храни и свински черен дроб.
  • Витамин К2 се произвежда от чревни бактерии.

Витамин К3 е синтетичен вариант на горния, но два пъти по-силен и се прилага на пациенти, които не метаболизират правилно естествения витамин К.

Чрез намаляване на нивото на витамин К в организма, това на коагулантите се намалява и следователно коагулацията се произвежда по-бавно. По този начин се открива дефицит на витамин К, когато се появи кървене в различни тъкани и органи на тялото.

Дефицит на витамин К – ефекти и решения

Дефицитът на витамин К е рядък, защото този витамин присъства в много храни и чревните бактерии имат способността да го произвеждат. Въпреки това, когато се появи, то може да е резултат от намаляване на консумацията на хранителни източници, които го съдържат, намаляване на синтеза от чревни бактерии или проблеми с усвояването му (напр. хронични храносмилателни разстройства като болест на Crohn или цьолиакия).

При хората рискът от дефицит на витамин К е повишен при възрастни хора, при възрастни с хронични бъбречни проблеми, но също и при новородени.

В случай на новородени, тъй като транспортирането на витамин К през плацентата е намалено, те нямат чревни бактерии, произвеждащи витамин К, а също и тъй като те не получават достатъчен прием на витамин К чрез кърмата, има повишен риск на дефицит на витамини.

За да се избегнат свързаните странични ефекти (които могат да включват вътречерепен кръвоизлив), се препоръчва интрамускулно приложение на витамин К1 при раждането. Признаците и симптомите на този витаминен дефицит се характеризират главно с назално кървене, кървене на венците, кръв в урината, кръв в изпражненията или по-обилно менструално течение.

Тъй като витамин К е необходим и за карбоксилирането на остеокалцин в костната тъкан, неговият дефицит може да намали минерализацията на костите и да допринесе за остеопороза.

Причини за дефицит на витамин К

Дефицитът на витамин К може да бъде причинен от следните фактори:

  • Липса на витамин К в диетата
  • Диета с много ниско съдържание на мазнини, тъй като витамин К се усвоява по-добре, когато се приема в комбинация с определено количество мазнини
  • Нарушения, които засягат усвояването на мазнините и следователно намаляват усвояването на витамин К (например запушване на жлъчните пътища или кистозна фиброза)
  • Някои лекарства, включително антиконвулсанти и някои антибиотици
  • Консумация на големи количества минерално масло, което може да намали усвояването на витамин К.
  • При новородени недостигът на витамин К възниква, защото само малки количества витамин К преминават от майката към плода по време на бременност.
  • В първите дни след раждането червата на новороденото не са придобили бактерии, за да произвеждат витамин К

Препоръчително количество витамин К при възрастни

Възрастен се нуждае от между 50 и 120 mcg витамин К на ден, в зависимост от възрастта и пола, количество, което може лесно да се получи чрез балансирана диета. Няма горна граница за прием на витамин К, въпреки че има съобщени случаи на бъбречен риск при продължителна и злоупотреба с филохинони.

Освен ако не сте в рискова група или Вашият лекар не го препоръчва, рутинната добавка на витамин К не трябва да е необходима.

Странични ефекти и противопоказания

Няма известни случаи на токсичност, свързана с високи дози витамин К (във форми К1 и К2). Въпреки това, за синтетичната форма K3 може да има смущения във функцията на глутатиона, което може да доведе до оксидативен стрес върху клетъчните мембрани.

Синтетичната форма на витамин К (витамин k3) може да попречи на функцията на глутатиона, антиоксидант, който предпазва клетките от свободните радикали, което води до увреждане на клетките. Когато този витамин се прилага чрез инжекция, той може да предизвика чернодробна токсичност, жълтеница или хемолитична анемия2.

Витамин К блокира действието на някои лекарства, използвани при антикоагулантни терапии (напр. варфарин), което може да компрометира тяхната ефективност. Поради това пациентите, приемащи тези лекарства, не трябва да приемат добавки с витамин К или да ядат храни, които са много богати на този витамин.


скорошни публикации

  • Какви са разликите между артрит и остеоартрит
  • Какво е артрит – различни видове болки в ставите и тяхното лечение?
  • Естествено лечение на папиломи – крем или гел, какво да избера и къде да купя?
  • Как се проявява HPV при мъжете – симптоми, лечение
  • Как се открива HPV при жените – симптоми, лечение

Filed Under: Uncategorized

Reader Interactions

Deja una respuesta Cancelar la respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Primary Sidebar

Entradas recientes

  • Removio гел – ревюта, листовка, цена, аптека, форум, верига, поръчка, съставки – България
  • Брадавици – какво представляват и как се лекуват?
  • За да отслабнете бързо и трайно какво да правя, отслабнете без диета – мнения, форум, аптеки
  • Proctolab крем – цена, листовка, ревюта, форум, аптека, верига, съставки, поръчка – България
  • Хапчета Алкозерон – цена, листовка, мнения, съставки, форум, аптека, верига, поръчка – България

Categorías

  • Perte de poids
  • puissance sexuelle
  • Uncategorized

Copyright © 2022 · Agent Focused Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in