Трудностите със съня са често срещани медицински състояния в съвременното общество. Нарушенията на съня водят рано или късно до умора, раздразнителност, проблеми с концентрацията или трудности в личния и професионалния живот.
Ако прекарвате безсънни нощи, време е да разберете как се проявява състоянието, какви заболявания крие безсънието и как да се отървете от безсънието чрез естествени методи като добавки или чайове, без да страдате от странични ефекти.
Какво е безсъние
Инсомнията се определя като нарушение на съня, характеризиращо се с трудно заспиване или неспокоен сън. Липсата на сън в краткосрочен или средносрочен план се отразява на качеството на живот. Важно е да следвате график с достатъчно часове сън, за да дадете на тялото необходимото време за възстановяване след натоварващ ден.
Ако се намеси безсънието, часовете, посветени на сън, ще бъдат малко в сравнение с нуждите на тялото. Препоръчителното време за лягане е преди полунощ и се препоръчва да имате поне 8 часа сън на нощ.
Дори възрастните хора на възраст над 60 години се нуждаят от достатъчно почивка през деня и нощта, дори ако общият брой часове, посветени на сън, е между 7-9 часа. Ако с течение на времето се влоши и стане хронично безсъние, в този случай можете също да помислите за медицински преглед и да предпишете лекарства за безсъние.
Симптоми на безсъние
Невъзможността да заспите в продължение на няколко нощи може да доведе до безсъние, което да повлияе на качеството на съня ви и нормалния ви ритъм на живот.
По-долу ще видим какви симптоми често се проявяват от тези, които страдат от това заболяване:
- често събуждане по време на нощен сън
- невъзможността да се спи непрекъснат дългосрочен сън
- сънливост през деня
- моментът на заспиване се отлага до полунощ или дори по-късно
- в тежки случаи на безсъние, депресията може да бъде симптом за това
- умора и раздразнителност в отношенията с околните
- безпокойство и свързаните с него проблеми като липса на концентрация, стрес
Хроничните нарушения на безсънието обикновено са по-трудни за откриване, но с помощта на амана специалистът може да определи към кои видове безсъние попадате, рисковите фактори и персонализираното лечение на хроничното безсъние.
Причини за безсъние
Сега, след като знаете как може да се прояви състоянието, ще видим какви са причините за безсънието и какви дейности извършвате взаимодействат със съня ви.По този начин можете сами да премахнете факторите, които намаляват качеството на съня:
- Ежедневният стрес, особено този, причинен от взискателна и стресираща работа
- Интензивна физическа активност преди лягане. Въпреки че упражненията са много полезни, защото намаляват стреса, натрупан през деня, упражненията вечер ободряват тялото, забавяйки съня
- Хроничната депресия и тревожност са чести причини за безсъние, които заедно със страх или гняв водят до значителни нарушения на съня
- Патологични състояния като синдром на неспокойните крака и сънна болест
- Прекомерна консумация на алкохол и кофеин
- Тежки храни на вечеря, като тлъсто червено месо, патладжан или пържени храни
- Часовата зона е променена поради пътуване до други континенти
Рисковите фактори са предразположеност към депресия и психични разстройства, разстройство, причинено от локален инцидент или травма, напредване на възрастта и заседнала работа. За съжаление ефектите от безсънието ще се видят в лошото качество на съня и ефективността на вашите дейности през деня.
Естествени средства за спокоен сън
Средства с отличен краткотраен ефект могат да се използват за лечение на безсъние. За да коригирате липсата на сън в дългосрочен план, е важно да се консултирате със специалист. Ефективното лечение може да включва алтернативни терапии, лекарства.
Например, можете да опитате когнитивно-поведенческа терапия, която е доказала своята ефективност при премахване на нарушенията на съня. Терапевтичната музика, която отпуска клетъчните структури на тялото и предизвиква контролирано състояние на съня, също предлага спокоен сън.
Въпреки че няма чудодейно лекарство, което да накара хората да кажат, че са се отървали от безсънието, има няколко стъпки, които можете да предприемете, за да получите спокоен сън.
Здравословна диета
Едно от най-известните лекарства за безсъние е да имате здравословен начин на живот, балансирана диета и достатъчно упражнения, за да накарате мозъка да отделя хормона на щастието. Той отпуска тялото и му дава възможност да обработва всички команди по естествен начин, включително предизвикване на сън в точното време за лягане.
Препоръчва се да се избягва консумацията на стимуланти или мазни храни не само през деня, но и вечер, когато сънят е на път да се уталожи. Заменете тежката вечеря със салата от сурови зеленчуци и прясна риба или млечни продукти. В този случай заспиването трябва да е непринуден процес, без лекарства, независимо от възрастта ви.В същото време диетата е тясно свързана с причините за анемията.
Храни, които причиняват безсъние. Храната, приготвена с много мазнина за бързо хранене, е причина за безсъние поради тежко храносмилане, което причинява дискомфорт, проблеми с жлъчния рефлукс или подуване на корема. В същото време пикантните храни са противопоказани преди лягане, храни с високо съдържание на въглехидрати като картофи, рафиниран ориз или бял хляб, но също така газирани и алкохолни напитки, някои дори прибягват до хапчета за метеоризъм .
За да се отървете от безсънието, можете да ги премахнете от менюто и да ги замените с леки хранителни продукти или много течности, които стимулират детоксикацията и елиминирането на вредните остатъци.
Храни, които предпазват от безсъние. Ако има храни, които могат да причинят безсъние, то има продукти, които могат да го предотвратят. На първо място, пийте много течности през деня, като кулинарните заготовки трябва да съдържат много зеленчуци и зелени плодове. Те стимулират метаболитните процеси и регулират дейността на организма в оптимални параметри.
Чайовете са отлични течности, препоръчвани от алтернативната медицина за регулиране на проблемите с безсънието. Млечните продукти поддържат благоприятна чревна флора и регулират храносмилането. Консумацията на ядки, бадеми и семена помага на мозъка да функционира нормално и подобрява безсънието.
Здравословен начин на живот
Към лечението на безсънието може да се подходи от няколко гледни точки, като се вземат предвид няколко фактора, както физически, така и психически.
Физически упражнения. Те са от съществено значение при лечението на безсъние, защото помагат на мозъка да се отпусне и да отдели вещества, необходими за състояние на благополучие.
Намалете кофеина и алкохола. Както вече видяхте, напитки като алкохол и кофеин нарушават съня и е важно да ги намалите колкото е възможно повече, за да бъдете част от хората, които страдат от безсъние.
Намали стреса. През последните години стресът се превърна в една от основните причини за безсъние поради интензивния натиск върху нас: да напредваме в работата, да имаме щастлив дом и семейство, да имаме приличен доход и други. Така че, за да се отървете от безсънието, опитайте се да намалите количеството стрес, решавайте проблемите по пътя и запазете спокойствие.
Добавки за безсъние
Ако не искате лекарства за лечение на безсъние, ще намерите серия от неинвазивни добавки с естествени екстракти, които помагат да регулирате съня си, нощ след нощ. Естествено лечение за хронично безсъние са таблетките с мелатонин, вещество, което предизвиква сън. Добавките с активни съставки не предизвикват пристрастяване и са естествен регулатор на съня.
Мелатонинът е особено препоръчителен за възрастни хора, които вече не произвеждат достатъчно по естествен път, а чрез прилагането му успокоява леките форми на безсъние.
Чайове за безсъние
Най-доброто лекарство за сън е това, което организмът синтезира бързо и естествено. Течностите бързо се поемат от кръвта и се транспортират до мозъка. Затова се предписват много чайове при безсъние, защото се приемат лесно. Що се отнася до това кой чай е добър при безсъние, има такива на основата на градински чай, липа, валериана и лайка, които помагат за подобряване на съня.
Чайовете също могат да помогнат за успокояване на синдрома на неспокойните крака, който иначе може да доведе до често събуждане. Безсънието може да се лекува и от специалист .
Безсънието не е сериозно състояние в първите етапи на проявление, така че ако се ограничите до здравословна диета, с упражнения и много течности, ще можете да подобрите симптомите и проявите на ранното безсъние.