Паразитите са живи организми, които се хранят и оцеляват в ущърб на своя гостоприемник. Човешкият стомашно-чревен тракт често служи като входна точка за тези паразити или чревни червеи.
Всяка година паразити като ламблии заразяват тялото на голям брой хора по света, често тези червеи не предизвикват тежки симптоми. Едва когато паразитите станат причина за други заболявания или здравословни проблеми, те могат да бъдат открити чрез различни медицински прегледи.
Заразяването с чревни глисти е възможно чрез замърсена вода или храна, както и от един човек на друг, поради лоша хигиена.
Как се проявява чревна паразитна инфекция?
Чревните паразити обикновено навлизат в човешкото тяло под формата на кисти и яйца, главно чрез вода и замърсена храна. Стигайки до червата, ларвите се развиват и размножават, причинявайки много неприятни симптоми за гостоприемника.
Сред най-честите паразити, които заразяват хората, са trichuris trichiura (удължен червей), кръгли червеи (предавани по орално-фекален път), giardia (паразитът, който причинява заболяването, наречено giardiasis), ascaris lumbricoides и pinworms.
Наличието на тези червеи в тялото причинява загуба на апетит, ниско тегло, апатия, раздразнителност, коремни крампи, мускулни болки, лош успех в училище (при деца), стомашни болки, диария, липса на сън и скърцане със зъби и др.
Първите мерки за откриване на чревни червеи
За предотвратяване на чревни паразити специалистите препоръчват миене на ръцете преди приготвяне и приемане на храна, както и след ходене до тоалетна, добра лична хигиена, консумация на преварена или хлорирана вода, правилно миене на плодове и зеленчуци, консумация на добре сварено месо. , изхвърляне на отпадъци и по-специално обезпаразитяване на всеки шест месеца.
За да разберете дали наистина сте влезли в контакт с чревен паразит, е много важно да се консултирате с общопрактикуващ лекар, който да оцени симптомите и да извърши лабораторни изследвания, които могат да идентифицират наличието на кисти, яйца или паразитни ларви.
Важно е резултатите от теста да бъдат добре оценени от Вашия лекар, особено когато има симптоми. Това е така, защото ако резултатите от теста са отрицателни, Вашият лекар може да Ви препоръча да повторите тестовете още 2 пъти. В повечето случаи отрицателният резултат се потвърждава само когато се проверят 3 отрицателни теста в различни дни.
Чревни паразити – кои са най-често използваните изследвания?
Основният тест, използван за диагностициране на наличието на чревни паразити, е паразитологичното изследване на изпражненията, популярно като «тест на изпражненията», което оценява наличието на паразитни яйца или кисти в изпражненията.
За провеждане на теста една или повече проби от изпражнения трябва да се вземат у дома, за предпочитане сутрин, с интервал от 2 или 3 дни между събиранията. Пробите трябва да се съхраняват в хладилник до 12 часа или в съдове за събиране със специална течност вътре, която служи за запазване на изпражненията за по-дълъг период от време.
В допълнение, тестът може да бъде нареден за определяне на консистенцията на изпражненията, наличието на кръв, бели кръвни клетки и протеин. В резултат на това помага за диагностициране и разбиране на причините за болка и дискомфорт в храносмилателната система. От своя страна изследването на кръвни проби може да идентифицира възможни тумори и други чревни нарушения.
Как се извършва изследването за чревни паразити?
Необходимата за паразитологично изследване проба от изпражненията се взема от пациента у дома. За да бъде резултатът точен, е важно да се спазват инструкциите, предоставени от лабораторията, и материалът да се съхранява в стандартна стерилизирана бутилка. Впоследствие е важно той да бъде доставен възможно най-скоро за анализ.
В лабораторията материалът се тества за проверка на външния му вид, състав и консистенция. Ако в тялото не се открият ларви, яйца или паразити, резултатът от теста ще бъде отрицателен. Ако инфекцията бъде диагностицирана, пробата, показваща агент, ще има името на паразитите в резултата. В тези случаи отговорният лекар посочва етапите на лечението.
Чревни паразити – какви лечения има?
Лечението на паразитоза се извършва с противопаразитни лекарства. Времето за лечение, както и лекарствата, предписани от Вашия лекар, могат да варират в зависимост от вида на паразита и профила на пациента. На пазара има лекарства, които са ефективни срещу различни видове паразити, като опция дори когато няма специфична диагноза на причинителя.
В допълнение към лечението с лекарства, промените в хранителните навици и начина на живот са от съществено значение, за да се гарантира възстановяването на пациента. Ето няколко начина за предотвратяване на чревни паразити:
- Хигиена на ръцете преди хранене и след използване на банята.
- Поддържане на ноктите къси и чисти.
- Консумация на билкови чайове.
- Хигиенично изхвърляне на битови отпадъци.
- Измивайте бельото и спалното бельо редовно и с топла вода.
- Старателно измиване на плодове и зеленчуци.
- Правилно готвене на храна, особено месо.
- Избягвайте да ходите боси по земята (някои паразити могат да влязат в тялото през кожата)
Deja una respuesta