Ако искате да отслабнете възможно най-скоро, кетогенната диета е добре препоръчителна. Но диетата е строга и рискът от страховития йо-йо ефект е голям. Обясняваме предимствата и недостатъците на тази екстремна диета. След като съдържа ниско съдържание на мазнини и ниско ниво на мазнини идва No Carb! No Carb е съкращение от «без въглехидрати» – този принцип е в основата на кетогенната диета.
Какво е кетогенна диета?
Основата е много строг хранителен план, от който всички въглехидрати са строго елиминирани. Следователно табуто е дълъг списък от нишестета и захарни храни, включително зърнени продукти като тестени изделия, миди, хляб и ориз, но също и бобови растения като грах и боб, като глюкоза и картофи, и повечето плодове. Няма сладкиши като сладкиши, сокове и безалкохолни напитки, както и алкохол и индустриално обработени растителни масла.
И какво мога да ям? Храните, разрешени в кетогенната диета, включват месо, риба, млечни продукти, яйца и ядки. Зеленчуците с ниско съдържание на въглехидрати, особено зелени, домати, лук и авокадо, са също толкова част от плодовете с ниско съдържание на фруктоза, колкото и въглехидратите като горски плодове, грейпфрут и папая.
Остава въпросът кои мазнини допълват кетогенните храни. Планът за кетогенна диета гарантира здравословни масла, като например необработен зехтин и кокосово масло, а храните с ниско съдържание на мазнини и без захар са изключени. Най-лесният начин да разберете дали сте в кетоза е с глюкомер, който измерва и кетонните тела в кръвта ви.
Ето как изглежда дневният график на кетогенната диета
В идеалния случай количеството калории, приемани дневно, е 70 процента мазнини и 30 процента протеини. Вече има различни книги за «кетогенната диета», а също така ще намерите много рецепти в интернет, които използват само кетогенни храни. За закуска например можете да хапнете пържени яйца с бекон, а бърза закуска за излитане е франзела от бадемово брашно и кетоза, покрита със сьомга.
На обяд има например тиган със зеленчуци с гъби, вечер шарена салата с дресинг от кисело мляко. Броенето на калории не е необходимо, можете да ядете достатъчно от разрешените храни. Само с консумацията на месо не бива да се прекалява. Добре е да знаете: По принцип кетогенната диета е възможна и за вегетарианци.
Анаболна диета и кетогенна диета – каква е разликата? Затова тази диета е изключително ефективна за организма, ако търсите бързо отслабване. Но кетогенната диета е популярна и сред спортистите, особено културистите. За много силови спортисти това е част от анаболната диета като «циклична кетогенна диета». В този случай приемът на въглехидрати първо се затваря в първата фаза, преди хранителният план да се обърне във втората фаза, така наречения отчет, за да се усвоят възможно най-много калории.
Целта на тази анаболна диета е да подпомогне ефекта от изграждане на мускули, тренировки за изгаряне на мазнини. Кетогенната диета също дренира, което прави мускулите под кожата по-видими. Проучванията показват също, че кетогенната диета може да донесе облекчение на някои заболявания. Например, епилепсия, Алцхаймер и дори някои пациенти с рак имат добър опит с кетогенното хранене.
Какви са ползите от кетогенната диета?
Колко бързо мога да отслабна на кетогенна диета? Предимството на тази екстремна форма на хранене е очевидно: килограмите просто намаляват, лесно можете да отслабнете два до три килограма на седмица с кето диетата. Чрез пълното елиминиране на въглехидратите се елиминира най-важният източник на енергия за тялото. За да се осигури жизненоважна енергия на клетките, метаболизмът се променя: в черния дроб мазнините вече се трансформират в глюкозен заместител, наречен телесен кетон или кетон. Кетогенната диета дължи името си на този заместител.
Освен това, ниският прием на kcal и поддържането на кето ще поддържа глюкозата ви ниска, което ще изгори мазнините и мазнините ви по-бързо, което е добре за животните да отслабнат и вероятно ще намали глада. Да ви даде повече енергия и да бъдете по-бдителни (защото кръвната захар е висока). ще бъде постоянен). За да влезете в кетоза възможно най-скоро, не трябва да ядете нищо за ден или няколко, правете минимални упражнения, откажете се от въглехидратите.
Като научим принципите на кето храненето и основния механизъм на тази диета, можем да обобщим положителните ползи за здравето от кето. Предимствата на кетогенната диета:
- може да помогне за намаляване на глада,
- кето диетата спомага за изгарянето на повече мазнини,
- може да помогне за намаляване на триглицеридите (триглицериди – естери на глицерин и мастни киселини или просто мазнини)
Рискове и недостатъци на кетогенната диета
Но кетогенната диета също носи рискове. Нежелани реакции като световъртеж, умора и главоболие могат да се появят особено по време на фазата на промяна. Чрез заместване на захарта в клетките, едноименните кетони, тялото може да стане киселинно, което може да покаже на първо място признаци на лош дъх и киселини. Диетата с изключително високо съдържание на протеини и мазнини прави червата по-бавни, което може да доведе до проблеми с хемороиди. Освен това подаграта и камъните в бъбреците са по-чести.
Въпреки това, един от най-големите недостатъци на кетогенната диета е, че е трудно да се придържате към нея за постоянно. Нашето тяло е проектирано да усвоява комбинация от хранителни вещества от въглехидрати, мазнини и протеини. Следователно, ако пропуснете въглехидратите, мозъкът ви рано или късно ще реагира на жажда за паста или хляб. Паунда могат да се обърнат бързо.
Deja una respuesta