Състоянието, наречено анемия, се среща често сред румънското население, независимо от възрастта. Това означава, че на кръвно ниво има намаляване на червените кръвни клетки и качеството на кръвта, изпомпвана към сърцето, намалява. С течение на времето анемията може да доведе до хронични заболявания, форми на анемия, които може да изискват медицинска намеса.
Какво представлява анемията?
Когато медицинските изследвания покажат ниско ниво на лимфоцити, е необходимо да се направят щателни изследвания на хемоглобина и да се вземат мерки. Кръвта съдържа всички минерали и витамини, от които тялото се нуждае за правилното функциониране. Червените кръвни клетки са отговорни за транспортирането им, заедно с кислорода, до сърцето и мозъка.
Когато се регистрира ниско ниво на червени кръвни клетки, има повишен риск от развитие на анемия. Следователно анемията е състояние, което свидетелства за хранителни дефицити, хранителни дефицити като дефицит на желязо, витамин В12 и нисък хемоглобин.
Има няколко вида анемия в зависимост от причините, симптомите, лечението:
- желязодефицитната анемия е форма, обусловена от липсата на желязо в организма и невъзможността да се синтезират червени кръвни клетки в костния мозък
- мегалобластна анемия се причинява от липса на витамини
- хемолитична анемия означава преждевременно стареене на червените кръвни клетки
-
пернициозната анемия се определя от дефицит на витамин В12
Общо има над 400 вида на това състояние, които лекарят може да разграничи и да предпише лечение.
Симптоми на анемия
Появата на анемия, независимо дали е желязодефицитна, хемолитична анемия или други видове анемия, има определени благоприятни условия, които се проявяват физически.
Нека видим какви са симптомите на анемията, лесно разпознаваеми от всеки, а не само от лекар специалист:
- анемията предизвиква световъртеж, причинява физическо заболяване и невъзможност да стоите прав за дълго време
- втрисане, студени крака и усещане за студ
- неоправдана загуба на тегло, свързана със зрителни смущения
- промяна на цвета на кожата
-
малък пулс
- причини за безсъние
Предизвиква анемия
Причините за анемията се определят от определени генетични фактори или хранителни причини. Няколко заболявания могат да причинят анемия, като бъбречна недостатъчност, сърдечни проблеми, болест на Crohn, левкемия, симптоми, които могат да бъдат открити по време на медицински тестове.
В случай на сърдечни заболявания, ако се появи анемия, нивото на кислород в кръвта ще намалее и сърцето трябва да работи по-усилено, за да осигури необходимия кислород за мозъка. Причината за дефицит на червени кръвни клетки може да се дължи и на напреднала възраст, когато такива състояния се умножават.
Рискови фактори
Някои улики за вашето здравословно състояние се предоставят от кръвни изследвания. Ако многократно средните стойности на хемоглобина в еритроцитите не са в нормалните граници, съществува рисков фактор. Ако в семейството ви има хора, склонни към анемия, важно е да се грижите за здравето си и да се проверявате често.
Други рискови фактори биха били различното лечение с автоимунни лекарства, периодът на бременност, което означава търсене на клетките и структурите на тялото на майката, храни, богати на мазнини, а не на хранителни фактори. Разбира се, анемията по време на бременност може да се пребори с прием на хранителни добавки, фолиева киселина, витамин B12 и желязо, свързани с всеки триместър на бременността.
Като се наблюдава колко грама (g dl при жените) червени кръвни клетки има на милилитър кръв, може да се постави диагноза, какъв тип анемия е, както и лечението на анемията.
Най-доброто лечение за анемия
На въпросите какво е анемия и какво лечение на тежка анемия се провежда, лекарят дава множество отговори. Но е добре да знаете, че анемичната криза може да изчезне, ако следвате здравословна диета, с много пресни зеленчуци и плодове, богати на хранителни вещества.
Друг начин да се отървете от анемията е 1 седмично вана с ефервесцентна сол за 10 минути и веднъж месечно парна баня. И един от съветите на по-възрастните е да прекарвате много време на открито, за да подсилите имунната си система и всякакви нарушения, които могат да се появят, като повишени лимфоцити, нисък хематокрит или дефицит на желязо.
Витамини при анемия
В случай на анемия, излагането на слънце и приемането на витамини D и E са много важни. Също така целият комплекс от витамини B, A и C може да превърне анемията от остър проблем в хроничен.
Витамин С – има антиоксидантна роля и помага на имунната система да се бори с клетъчните инфекции и подобрява анемията
витамин B12 – Намира се в протеини от животински произход и е основен витамин при лечението и симптомите на заболяването
Витамин B9 – фолиева киселина – обикновено се дава на жени, фолиевата киселина помага на тялото да поддържа всички метаболитни процеси и здравето на плода на оптимално ниво в случай на бременност
Желязо – Желязото е от съществено значение за здравословното развитие на костите, както при деца, така и при възрастни. В същото време той е основен минерал при лечението на анемия при възрастни хора.
Всеки дефицит на клетъчно или хранително ниво може да бъде открит само чрез кръвни изследвания.
Храни при анемия
Диета, богата на желязо, фолат и витамин B12, може да осигури хранителните нужди на тялото. Червено месо, бобови растения и пълнозърнести храни са само някои от най-вкусните избори. Но внимавайте какви храни ядете, за да нямате симптоми на запек . Но нека видим подробно какви храни бихме могли да ядем, за да избегнем анемията:
Цвекло – богато е на желязо и е зеленчук, който детоксикира лимфната система. В същото време носи важен прием на калий, фосфор и протеини
Цимбризор – има силно противовъзпалително действие и е отличен тоник при всички форми на анемия
Спанак – спанакът е най-обичаният от пациентите зеленчук, не само заради вкусния си вкус, но и защото има много желязо в състава, което помага за образуването на нови червени кръвни клетки
Соя – лечението на анемия със соя може да се извърши в голям мащаб благодарение на минералите в растителните фибри. Подпомага сърдечната система и подобрява транспорта на хранителни вещества в тялото
Мед – медът съдържа голямо количество желязо, мед и магнезий, минерали, които помагат за производството на хемоглобин в кръвта.
Така че не оставяйте за утре това, което можете да направите днес и се погрижете за здравето на лимфната система и я подпомогнете чрез здравословна диета и движение на открито. Рискът от развитие на аменорея намалява и посещението при лекар трябва да бъде само въпрос на учтивост.