Докато вегетарианството е насърчавано от различни култури, философи и религии през цялата история, през последните десетилетия всички видове вегетариански диети стават все по-популярни поради нарастващата осведоменост за правата на животните, по-доброто здраве, зачитането на околната среда и списъкът продължава. .
Вегетарианската храна е диетичен вариант, който благоприятства консумацията на растителни храни и намаляването или елиминирането на животински храни и освен факта, че добре планираните вегетариански диети са здравословен вариант от хранителна гледна точка, някои вегетариански рецепти могат да бъдат се окаже наистина вкусен.
Как да изберем вегетарианска диета
Има много подходи към вегетарианската диета и при избора на правилната диета за хранене е важно да се вземат предвид фактори като устойчивост, цена и хранително качество.
Освен това, преценката кой вариант най-добре отговаря на нашите лични ценности и цели е важен фактор при определянето на това колко устойчива е тази практика за нас. Дори ако намерението му не е да приеме напълно вегетарианска диета, поглъщането на растителна храна е от съществено значение за здравословен и балансиран живот.
Хубавото на тези видове диети е, че можем да експериментираме с различни видове вегетариански рецепти и да ги адаптираме съответно, докато намерим ястията, които ни подхождат. Затова най-добрият избор за всеки от нас зависи от нашите цели и лична етика, както и от това доколко тази диета е устойчива за начина на живот на всеки от нас.
Видове вегетариански диети
Вегетарианците са тези, чиято диета не включва месо или риба, но ядат яйца, мляко или млечни продукти. Както бе споменато по-горе, всеки човек може да има свои собствени мотиви да не яде храна от животински произход, но най-честите причини са свързани с уважението към околната среда и особено към живите организми.
Въпреки това, притежаването на такъв все още е извън обсега на обикновения човек. Някои вегетарианци включват в диетата си млечни продукти, яйца и мед, които се получават от живи животни, докато други предпочитат да ги избягват. Освен това някои вегетариански рецепти не съдържат храни, чиято обработка включва продукти от животински произход като определени видове мазнини или багрила, получени от определени видове живи същества.
Има много категории вегетарианство, които са класифицирани според храните, които съставляват тези вегетариански диети, както и личната философия на последователите на всяка от тях.
Яйчно-вегетарианска диета
Ово-вегетарианците са онези хора, които не ядат храни от животински произход, освен яйца и яйцесъдържащи заготовки, като омлети, паста, предястия и други вкусни рецепти. Можете да използвате яйца и за печени рецепти, например в рецептата за мъфини, сладкиши и хляб.
Привържениците на ово-вегетарианската диета предпочитат да ядат отглеждани във ферми или органични яйца, които идват от пилета, които не се отглеждат в неблагоприятна среда. Освен месото и рибата, ово-вегетарианската диета изключва и всички млечни продукти и храни, приготвени от тях, като краве мляко, сирене, масло, сметана, кисело мляко, сладолед и др. Тъй като яйцата, които се ядат, не са оплодени и не трябва да навредят на кокошките, които ги снасят, някои хора смятат, че храненето с тях е по-малко неетично от пиенето на мляко.
Лакто-вегетарианска диета
Лакто-вегетарианската диета е диетичен план, който се основава на вегетариански рецепти, приготвени от плодове и зеленчуци, но който съдържа млечни продукти, както подсказва префиксът «лакто». Тази опция включва млечни продукти като краве мляко и храни, приготвени от него, като сирене, масло, сметана, кисело мляко и сладолед, но изключва всички видове месо, като говеждо, свинско, пилешко и риба. Лакто-вегетарианската диета също изключва консумацията на яйца.
Както при всяка вегетарианска диета, хората може да имат религиозни или културни мотиви да следват лакто-вегетарианска диета. Тази вариация е често срещана сред последователите на джайнизма, индуизма и будизма.
Лакто-ово-вегетарианска диета
Както подсказва името, лакто-ово-вегетарианските диети са диети на базата на зеленчуци, които изключват червено месо, бяло месо и риба / морски дарове, но включват яйца, мляко, сирене, масло, кисело мляко, сметана, сладолед и други вегетариански продукти и рецепти, които съдържат тези съставки.
Днес, поради впечатляващите си ползи за здравето, лакто-ово-вегетарианската диета се избира за сметка на диета, базирана на преработени меса, които съдържат големи количества наситени мазнини. Освен това, тъй като тази диета е и много вкусна, тя започна да печели все повече и повече последователи с времето.
Тъй като лакто-ово-вегетарианците ядат млечни продукти и яйца, хранителни вещества като калций, витамин В12 и витамин D могат да бъдат получени доста лесно от тези видове вегетариански рецепти. Въпреки това, тези, които са на лакто-ово-вегетарианска диета, трябва да се уверят, че включват в диетата си правилните източници на зеленчуци и бобови растения, като лук, домати, чушки, марули, соя, гъби, тофу, ядки, семена и т.н., за да получите точните количества хранителни вещества, които всяка от тези съставки осигурява.
Плодова диета
Овощарите са тези хора, които консумират само определени категории плодове и зеленчуци, а именно такива, които са паднали от дървета или храсти или могат да бъдат изкоренени от растението. Това е така, защото не само тези категории хора не искат да навредят на животните, но и на растенията, от които идва храната им.
С други думи, последователите на тази диета консумират само това, което природата дава доброволно или билкови продукти, чието извличане не вреди на растението. В резултат на това те ядат горски плодове, ядки и семена (зехтин), зеленчуци като гъби, тиквички, домати, чушки и авокадо, бобови растения като боб, соя и грах и зърнени храни.
Храни, приготвени от грудки, корени и листа на хранителни растения като маруля, цвекло, картофи, спанак, праз, картофи, лук и други съставки от този вид, са изключение и се считат за табу, тъй като майчиното растение е повредено заедно с корените си по време на реколта..
От една страна, овощарите умишлено консумират храни, които съдържат голямо количество минерали и витамини, от друга страна, този много ограничен избор на храни крие и риск от недохранване. Докато протеинът лесно се пренебрегва при този тип диета, високият прием на фруктоза може да доведе до високи нива на холестерол поради високата консумация на плодове.
Deja una respuesta